قابلیت های نرم افزار رستوران خوب (6 نکته مهم)

مدیریت رستوران کاری بسیار پیچیده و تخصصی است. تصور اینکه اگر یه رستوران دارای غذاهای خوشمزه باشد کافی است، یک تصور اشتباه است زیرا این موضوع بخشی از مدیریت یک رستوران است و موارد مهم دیگری وجود دارد که در کنار هم باعث پیشرفت آن کسب و کار می شوند. یکی از مهمترین مواردی که حتما باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، نرم افزاری است که رستوران برای این منظور تهیه کرده است. یک نرم افزار مدیریت رستوران باید دارای فاکتورهای بسیاری باشد تا امکان استفاده بهینه و صحیح از منابع و همچنین نظم دهی فرآیندها را فراهم سازد. در ادامه به برخی از قابلیتهای نرم افزار رستوران که دارای اهمیت بالایی هستند اشاره می کنیم

رابط کاربری ساده

یکی از مهمترین ویژگی های یک نرم افزار رستورانی خوب، دارا بودن رابط کاربری ساده می باشد. یک رابط کاربری پیچیده چیزی جز سردرگمی در نرم افزار ایجاد نمی کند و باعث کاهش کارایی شده و به شدت در کسب و کار رستوران شما اثر منفی می گذارد.

علاوه بر آن، یک رابط کاربری ساده باعث می شود که کارمندان جدید به سرعت، کار با نرم افزار را یاد بگیرند و همچنین در خدمات رسانی به مشتریان، باعث روان شدن فرآیندها می شود و این باعث صرفه جویی در وقت و پول می شود.

مدیریت میزهای رستوران

یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت میزها در رستوران، داشتن یک نرم افزار رستوران جامع است که به این قابلیت مجهز است.

یک سیستم رستورانی خوب به شما امکان می دهد رزروها و لیست های انتظار را به راحتی مدیریت کنید. همچنین به شما این امکان را می دهد که ببینید کدام سالن ها و میزها پر و کدام یک خالی هستند. همچنین اگر این ویژگی در نرم افزار به درستی پیاده شده باشد با اختصاص خودکار نیروها به میزها و سالنها، باعث سرعت بخشیدن ارائه خدمات شده و در نتیجه رضایت مشتری را به ارمغان می آورد.

مدیریت موجودی

مدیریت موجودی در عین حال که بسیار ساده به نظر می رسد دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. اینکه در حال حاضر چه مواد اولیه ای و از هر کدام به چه میزان ، موجود است و تصمیم گیری برای تهیه آنها و یا نوع غذاهایی که می توان با آنها تولید کرد مواردی است که فقط با داشتن یه نرم افزار خوب که قابلیت مدیریت موجودی را به نحو احسن انجام می دهد امکان پذیر است. هر سیستم رستورانی باید شامل ابزارهایی برای مدیریت دقیق موجودی باشد، تا از هزینه زیاد یا تمام شدن منابع جلوگیری کند.

ویژگیهای نرم افزار رستوران

مدیریت کارکنان

مدیریت کارمندان سخت است، به خصوص زمانی که جزئیات زیادی مانند حقوق اضافه کاری، شیفت های مختلف و انواع شغل اعمال می شود.

مطمئن شوید که نرم افزار رستوران شما دارای ویژگی‌هایی است که به شما امکان می‌دهد کارمندان جدیدی ایجاد کنید، دستمزدها را تعیین کنید و مجوزهای ویژه بدهید تا بتوانند وظایفی را که به آنها داده شده است انجام دهند.

تجزیه و تحلیل آسان کسب و کار

اگر می‌خواهید در رقابت با سایر رقبا باقی بمانید، باید به فکر افزایش سودآوری رستوران خود باشید یعنی میزان واقعی سود و زیان خود، درآمدها و هزینه های خود و … را به دقت در نظر داشته باشید. چیزی که بسیاری از کسب و کارها را بعد از مدتی با چالش اساسی مواجه می کند اینست که دید دقیقی از میزان درآمد و هزینه های خود ندارند و این موضوع آسیب جدی به کسب و کارها می زند.

یک سیستم رستوران که شامل تجزیه و تحلیل تجاری است و دارای گزارش های دقیق می باشد در تعیین سودآوری بسیار مفید است.

برخی از گزارشهایی که یک نرم افزار رستوران خوب باید ارائه دهد عبارتند از :

  • داشبوردی که فروش، موجودی، نیروی کار و سودآوری را نشان می دهد
  • مقایسه فروش در دوره های زمانی
  • اوج عملکرد در روزهای هفته، تعطیلات و تبلیغات
  • روند فروش در مقابل مهمانان بر اساس روز و گزارش های پرفروش ترین اقلام

پشتیبانی قابل اعتماد و خدمات مشتری

یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار رستوران که بسیار مهم است، پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده نرم افزار است.

سیستم نرم افزاری شما می تواند بهترین ویژگی ها را داشته باشد. اما، اگر شرکتی که این سیستم را ارائه می دهد، پشتیبانی و خدمات پس از فروش خوبی ارائه ندهد، به هیچ عنوان برای شکا کارایی نخواهد داشت و قطعا در طول زمان شما را به دردسر خواهد انداخت. پس قبل از خرید نرم افزار، با تحقیق از دیگر مشتریان آن شرکت از پشتیبانی و خدمات پس از فروش او اطمینان حاصل نمایید.